Arabica és robusta
A kávé, a Rubiaceae családból származó Coffea típúsú cserje termése.
Ebbe a családba kb.tíz faj tartozik, de nekünk csak kettő lehet érdekes, mert belőlük készül kávé. Az egyik az arabica kávé, a másik pedig a robusta kávé.
Az arabica kávé, lágyabb ízű, és kevesebb koffeint tartalmaz, míg a robusta kávé markánsabb ízvilágú, és magasabb a koffeintartalma. Az arabica a világ kávétermelésének háromnegyedét teszi ki.
A különböző kávéfélék a termőhely adottságai, a kávébab minősége, a pörkölés, és az elkészítés módjának kombinációjából származik.
Beszéljünk kicsit arról a hosszú útról, míg a kávé a szürettől a poharunkig eljut.
A kávészemek szüretelését általában kézzel végzik, csak a piros, érett magokat lehet leszedni. Ezután termőhelytől függően száraz vagy nedves eljárással azonnal tisztítják és érlelik a szemeket.
Ahol a napsütéses órák száma nagy, ott a magokat négy hétig kiterítve szárítják a napon, majd egy hántológép segítségével a babszemet és a húst elválasztják egymástól.
Ahol viszont az időjárás csapadékosabb, ott nedves eljárással dolgozzák fel a kávészemeket. A kávébabot és gyümölcshúst gépekkel elválasztják egymástól, majd a babot egy speciális folyadékban áztatják és mossák. Ezután elég két hét szárítás. A kávét minden esetben további tisztításnak, válogatásnak vetik alá. Csak ezek után szállítják el.
A feldolgozás utolsó fázisa a pörkölés, amelyet folyamatosan emelkedő hőfokon végeznek. Utána derül csak ki, milyen minőségű lett a kávé, milyen illat- és ízanyagokat tartalmaz.
Napjainkban Brazília a világ legnagyobb kávétermelő országa. Utána Vietnám, Kolumbia majd Indonézia követi a sorban. Kávét termelnek persze más országokban is, de nem ekkora mennyiségben mint az előbb felsoroltak. India például nagyon jó minőségű robusta kávét termel, míg a világ legdrágább és legkeresettebb kávéját (bluemonte) Etiópia termeli.
(forrás: wikipedia)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: